Şeffaf Plaklar

Şeffaf Plaklar Nasıl Çalışır?

Şeffaf plaklar dişleri küçük miktarlarda hareket ettirerek çalışır. Her yeni plak dişleri hareket ettirmek istediğimiz ideal pozisyona biraz daha yaklaştırır. Yeni plak takıldığında dişler yeni pozisyonuna adapte olana kadar plak sıkı olacak ve baskı yapacaktır. Bu durum 2 gün kadar sürdükten sonra plağınız pasif oturmaya başlayacaktır. Bundan sonra dişin yeni yerine adapte olması için yaklaşık 12 gün daha aynı plağın kullanılması gereklidir.

Şeffaf Plaklar Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir ortodonti uzmanına muayene olup şeffaf plak tedavisi için uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Vakanın karmaşıklığına ve hastanın tedaviden beklentisine göre şeffaf plaklarla tedavi olabileceğiniz ya da olamayacağınız konusunda bilgi alabilirsiniz. Doktorunuz şeffaf plak tedavisi için uygun bir aday olduğunuzu onayladıktan sonra en önemli adım ölçü alımıdır. Geleneksel ölçü ve alçı model yapımı ya da direk ağız içi tarama yöntemi ile ölçü alınabilir. Bu ölçüler üzerinde dişlerinizin yeni pozisyonları ayarlanır ve doktorunuzla birlikte tedavi sonrası halini görüp değerlendirebilirsiniz. Bu analize göre üç boyutlu yazıcılar tarafından plaklarınız üretilir. Plaklarınız geldiğinde ilkini almak üzere kliniğe çağırılırsınız. Dişlerin hareketine yardımcı olmak ve daha etkili diş hareketi sağlamak için gerekli olan dişlere küçük kompozit “butonlar” yapılır. Plaklarınızı iki hafta boyunca yemekler dışında sürekli takmalısınız. Yani günde 22 saat boyunca takılmalıdır.

Şeffaf Plakların Avantajları Nelerdir?

 • Görünmezdir. Geleneksel braketler gibi tel ve braket görüntüsü yoktur.
 • Temizleme ve fırçalama sırasında aparey ağızda değildir ve bu nedenle tedavi görmeden önce olandan farklı bir fırçalama prosedürü gerektirmez. Sadece plağınızı çıkarın, dişlerinizi fırçalayın ve tekrar plağınızı takın. Hepsi bu kadar.
 • Tedavi sırasında yiyecek içecek sınırlaması yoktur. Sadece plağınızı çıkarıp istediğiniz yiyeceği yedikten sonra tekrar plağınızı takabilirsiniz.
 • Tedavi sırasında diş ve dişeti sağlığının korunması açısından daha avantajlı oldukları söylenebilir.

Şeffaf Plaklarla İlgili Problemler Nelerdir?

 • Genelde butonlarla ilgili yakınmalar olabilir.
 • Takıp çıkarırken plakların bükülmesi, deforme olması söz konusu olabilir. Bu nedenle hassas davranmalısınız. Bir sorunla karşılaşırsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız.
 • Yanlış planlama zayıf sonuçlara neden olabilir.
 • Plak çıkarılmadan tüketilen bazı yiyecekler renklenmeye neden olabilir.
 • Plağınızı çıkardığınızda özel kutusunda saklamazsanız kaybedebilirsiniz. Bu da tedavi gidişatında aksamalara neden olabilir.

Düzgün bir gülümsemeye sahip olmak isteyen ama tel takmak istemeyen hastalar için ve daha önce ortodontik tedavi görmüş minör geriye dönüşler yaşayan hastalar için şeffaf plaklar iyi bir alternatiftir. Siz de şeffaf plak tedavisi için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için ortodontistinizden hemen bir randevu alın.

 Şeffaf Plak Herkese Uygulanabilir mi?

Elbette hayır. Bazı kompleks vakalarda şeffaf ortodontik plaklar işe yaramamaktadır. Örneğin diş çekimleri ya da ameliyatlar gereken aşırı çene darlığı vakalarında bir şeffaf apareyle tedaviyi gerçekleştirmek şimdilik pek mümkün değildir.

Kişinin diş dizisindeki bozukluğun şeffaf apareylerle düzelip düzelmeyeceğine diş hekimi karar verir, duruma göre ortodonti uzmanına yönlendirebilir.

Yaş olarak ise bu tedavi protokolü 12 yaşından büyük herkese uygulanabilir. Elbette yaş ilerledikçe dişlerin hareket kabiliyeti azalmaktadır ancak bu diş dizisindeki bozuklukların bu tedavi seçeneği ile düzeltilemeyeceği anlamına gelmemektedir.

Şeffaf Ortodontik Plak Dişleri Nasıl Hareket Ettiriyor?

Uygun olan vakalarda, alt ve üst dişlerden ölçü alınır. Bu ölçüye göre, bir simülasyon programı üzerinde dişlerin son hali ortaya çıkarılır. Daha sonra dişleri bu ilk halden son haline getirecek olan şeffaf plaklar 3D yazıcılarda üretilir.

Her plak, dişleri bir önceki plağa göre biraz daha hareket ettirerek nihayet son plakla birlikte dişler ideal düzenine gelmiş olur.

Çocuklarda Diş Temizliği

Çocuklarımın Diş ve Ağız Bakımına ve Çürüklerinin Önlenmesine Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Doğru ağız bakım kurallarını çocuğunuza erken yaşlarda öğretmeniz, çocuğunuzun sağlığı için yapacağınız önemli bir yatırımdır. Kendi dişlerinize iyi bakarak, ağız sağlığının önemli olduğu mesajını verebilir ve çocuğunuza iyi örnek olabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte kendi dişlerinizi fırçalayarak veya kendi diş fırçalarını seçmelerine izin vererek, ağız ve diş bakımını eğlenceli hale getirebilir ve ağız bakımına teşvik edebilirsiniz.

Çocuğuma Hangi Fırçalama Tekniklerini Gösterebilirim?

Çocuğunuz bu basit işlemleri alışkanlık haline getirene kadar, onu denetlemek isteyebilirsiniz:

 • ADA (Amerikan Diş Hekimleri Birliği) tarafından önerilen florürlü bir diş macunundan bezelye büyüklüğünde bir miktar kullanın. Çocuğunuzun diş macununu yutmamasına dikkat edin.
 • Yumuşak kıllı bir diş fırçası ile, öncelikle plakların en çok biriktiği bölge olan tüm dişlerin iç yüzeylerini fırçalayın. Nazik bir şekilde ileri ve geri hareketlerle fırçalayın.
 • Tüm dişlerin dış yüzeylerini temizleyin. Fırçayı dişeti hattına doğru açılayın. Nazik bir şekilde ileri ve geri hareketlerle fırçalayın.
 • Her bir dişin çiğneme yüzeyini fırçalayın. Nazik bir şekilde ileri ve geri hareketlerle fırçalayın.
 • Her bir ön dişin arkasını üstünü ve altını temizlemek için, fırçanın ucunu kullanınız.
 • Dili fırçalamaksa, her zaman eğlencelidir!

Çocuğum Diş İpi Kullanmaya Ne Zaman Başlamalıdır?

Diş ipi, fırça ile temizlenemeyen diş arasındaki gıda parçacıkları ve plağı çıkarttığından dolayı, 4 yaşından itibaren kullanılmalıdır. Birçok çocuk 8 yaşına geldiğinde kendi başına diş ipi kullanmaya başlayabilir.

Fissür Örtücü Nedir ve Çocuğumun İhtiyacı Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Fissür Örtücü, çürüğe karşı oldukça etkili bir bariyer oluşturur. Fissür Örtücüler, çürüğe yatkın olan daimi arka dişlerinin çiğneme yüzeylerine uygulanan ince plastik kaplamalardır. Örtücü uygulaması, ağrılı bir işlem değildir ve diş hekimi tarafından tek bir seansta yapılabilir. Diş hekiminiz, çocuğunuzun fissür örtücüden faydalanıp faydalanamayacağını size söyleyebilir.

Florür Nedir ve Çocuğumun Doğru Miktarda florür Alıp Almadığını Nasıl Anlarım?

Florür, diş çürümesini önlemeye yardımcı olan en iyi yöntemlerden biridir. Doğal olarak oluşan bir mineral olan florür, diş minesi ile birleşir ve onu kuvvetlendirir. Düzgün diş gelişimi için, birçok belediyenin su şebekesine doğru miktarda florür ilave edilir. Suyunuzun florür içerip içermediğini ve ne kadar florür içerdiğini yerel su idarenizden öğrenebilirsiniz. Su şebekeniz, hiç (ya da yeterli miktarda) florür içermezse, çocuk doktorunuz veya diş hekiminiz, florürlü diş macununa ek olarak, florür tabletleri veya gargara kullanımını önerebilir.

Çocuğumun Ağız Sağlığı İçin Beslenme Ne Kadar Önemlidir?

Güçlü, çürüğe karşı dirençli dişlerin oluşumu için, çocuğunuzun dengeli beslenmesi gerekir. Tüm vitamin ve mineral çeşitlerine ek olarak , çocuğunuzun beslenmesi çok miktarda kalsiyum, fosfor ve uygun seviyelerde florür içermelidir.

Florür, çocuğunuzun diş çürüğüne karşı en büyük koruyucusu iken, sık sık abur cunur yenilmesi ise en büyük düşmanı olabilir. Kurabiyeler, şekerlemeler, kurutulmuş meyve, alkolsüz içecekler, tuzlu krakerler ve patates cipsleri gibi birçok gıda ve çerezde bulunan şekerler ve nişastalar, dişlerdeki plak ile birleşir ve asit oluştururlar.

Bu asitler, diş minesine saldırır ve çürüklere neden olabilirler.

 Çocuğum Dişini Kırarsa veya Dişi Yerinden Fırlarsa Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzun ağzında herhangi bir yaralanma olduğunda, hemen diş hekiminiz ile temasa geçmelisiniz. Diş hekimi, etkilenen alanı muayene edecek ve uygun olan tedaviyi belirleyecektir. Çocuğunuz kırılmış veya çatlamış bir dişten dolayı acı çekiyorsa, hemen diş hekimine gitmelisiniz. Gidene kadar, çocuğunuza reçetesiz bir ağrı kesici vermek isteyebilirsiniz. Mümkünse, kırılan diş parçasını saklayın ve bunu diş hekimine götürün.

Eğer diş tamamen ağızdan çıkmışsa dişi en kısa zamanda diş hekimine götürün. Dişi mümkün olduğu kadar az elleyin – dişi silmeyin veya başka şekilde temizlemeyin. Diş hekimine gidene kadar, dişi su veya süt içinde saklayınız. Dişin çocuğunuzun ağzına tekrar yerleştirilmesi mümkün olabilir. Bu işlem, reimplantasyon olarak adlandırılır.

Pembe Estetik

Pembe estetik nedir?

Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilerde, estetik gülüş yalnızca beyaz ve düzgün dişler ile sağlanamadığından dolayı bu dişlere uyumlu diş etinin varlığı da gereklidir. Diş etlerinde yapılan estetik uygulamalara ise pembe estetik denilmektedir. Diş estetiğini tanımlamaya yarayan öğeler arasında diş etlerinin rengi, diş etinin diş ile olan seviyesi ve diş etlerinin sağlıklı olması gibi öğeler yer almaktadır. Diş etine sağlıklı denilebilmesi için diş etinin açık pembe renkli olması, diş etinin portakal kabuğu gibi pütürlü ve parlak bir görünüme sahip olmaması ve diş etinin dişe ve kemiğe sıkı bir şekilde yapışık olması gereklidir. Diş hekimliğinin estetik alanında uygulanmakta olan tedavilerde, hedef; kusursuz ve estetik bir gülümsemenin sağlanabilmesidir. Hedeflenen bu kusursuz gülümseme için ise diş eti estetiği son derece önemlidir.

Pembe Estetiğin Avantajları Nelerdir?

Birçok kişi çeşitli yöntemleri kullanarak dişlerine istediği temiz görünümü ve beyazlığı kazandırabilir. Ancak yine de eksik kalan bir şeyler gülümsemeye yansımaya devam eder. Bunlardan birisi diş etleriyle diş arasındaki mesafe farkının asimetrik olmasından kaynaklanan düzensizliktir. Yapılan pembe estetik işlemiyle bu durum standart ölçülerle biçimlendirilir. Bu sayede dişlerin sahip olması gerektiği fizyolojik görüntü elde edilmiş olur. Bazı durumlarda diş eti fazlalığı oluşabilir. Aynı şekilde bu da estetik yoluyla düzeltilebilir. Doku kaybı söz konusu olduğunda fazlalık oluşturan doku çıkarılır ve kemik yeniden biçimlendirilir. Bu işlemlerin ardından kişi istediği görünümü elde edebilme imkanına kavuşur.

Pembe Estetik Ne Zaman Uygulanabilir?

Bu estetik uygulamaları her bireye uygulanabilmek ile birlikte 18 yaşını tamamlamış olmak önemli bir noktadır. Yani gelişim döneminin tamamlanmış olması dikkat edilen bir unsurdur. Gülümseme konusunda şikayetleri bulunan kişilerin yardımına pembe estetik koşmaktadır. Bu sebeple isteyen ve gerekli gelişimsel zamanını tamamlamış her kişi rahatlıkla bu estetik işlemlerine başvurabilir.

Pembe Estetik Sonrası

18 yaşının üstündeki herkese uygulanan pembe estetik sonrasında günlük yaşama hemen dönülmektedir. Bu sayede çok fazla görünen diş etleri daha az görünerek doğal bir diş yapısı ortaya çıkartıyor. Diş etlerinde sorunlar var ise pembe estetik sonrasında lamine ya da zirkonyum diş tedavisi uygulanmalıdır.

Pembe Estetik operasyonları nasıl yapılır?

Pembe estetik işlemleri uygulanan ileri anestezi teknikleri sayesinde tamamen ağrısız geçen küçük cerrahi operasyonlardır. 1 hafta içerisinde tamamen normale dönen diş etleri hemen hemen tüm hastalarda ek bir müdahaleye gerek kalmadan nihai haline getirilir. İyileşme sürecinin ardından yapılacak dişler için öngörülen estetik çerçeve böylelikle hazırlanmış olur.

Pembe estetik ve diş eti müdahaleleri sadece lamina veya zirkonyum kaplama uygulanacak ağızlarda yapılan bir işlem değildir. Bazen tüm dişlerin ve diş dizilişlerinin uygun olduğu ancak sadece diş eti sınırlarındaki asimetriden kaynaklanan estetik bozukluklarda bu basit operasyon ile istenen ve ideal görünüme ulaşmak mümkün olabilmektedir.