fbpx
Bakırköy, İstanbul
+90 212 803 44 90

Çocuklarda Diş Temizliği

Çocuklarda Diş Temizliği

Çocuklarımın Diş ve Ağız Bakımına ve Çürüklerinin Önlenmesine Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Çocuklarda Diş Temizliği; Doğru ağız bakım kurallarını çocuğunuza erken yaşlarda öğretmeniz, çocuğunuzun sağlığı için yapacağınız önemli bir yatırımdır. Kendi dişlerinize iyi bakarak, ağız sağlığının önemli olduğu mesajını verebilir ve çocuğunuza iyi örnek olabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte kendi dişlerinizi fırçalayarak veya kendi diş fırçalarını seçmelerine izin vererek, ağız ve diş bakımını eğlenceli hale getirebilir ve ağız bakımına teşvik edebilirsiniz.

Çocuğuma Hangi Fırçalama Tekniklerini Gösterebilirim?

Çocuğunuz bu basit işlemleri alışkanlık haline getirene kadar, onu denetlemek isteyebilirsiniz:
  • ADA (Amerikan Diş Hekimleri Birliği) tarafından önerilen florürlü bir diş macunundan bezelye büyüklüğünde bir miktar kullanın. Çocuğunuzun diş macununu yutmamasına dikkat edin.
  • Yumuşak kıllı bir diş fırçası ile, öncelikle plakların en çok biriktiği bölge olan tüm dişlerin iç yüzeylerini fırçalayın. Nazik bir şekilde ileri ve geri hareketlerle fırçalayın.
  • Tüm dişlerin dış yüzeylerini temizleyin. Fırçayı dişeti hattına doğru açılayın. Nazik bir şekilde ileri ve geri hareketlerle fırçalayın.
  • Her bir dişin çiğneme yüzeyini fırçalayın. Nazik bir şekilde ileri ve geri hareketlerle fırçalayın.
  • Her bir ön dişin arkasını üstünü ve altını temizlemek için, fırçanın ucunu kullanınız.
  • Dili fırçalamaksa, her zaman eğlencelidir!

Çocuğum Diş İpi Kullanmaya Ne Zaman Başlamalıdır?

Çocuklarda diş temizliği Diş ipi, fırça ile temizlenemeyen diş arasındaki gıda parçacıkları ve plağı çıkarttığından dolayı, 4 yaşından itibaren kullanılmalıdır. Birçok çocuk 8 yaşına geldiğinde kendi başına diş ipi kullanmaya başlayabilir.

Fissür Örtücü Nedir ve Çocuğumun İhtiyacı Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Fissür Örtücü, çürüğe karşı oldukça etkili bir bariyer oluşturur. Fissür Örtücüler, çürüğe yatkın olan daimi arka dişlerinin çiğneme yüzeylerine uygulanan ince plastik kaplamalardır. Örtücü uygulaması, ağrılı bir işlem değildir ve diş hekimi tarafından tek bir seansta yapılabilir. Diş hekiminiz, çocuğunuzun fissür örtücüden faydalanıp faydalanamayacağını size söyleyebilir.

Florür Nedir ve Çocuğumun Doğru Miktarda florür Alıp Almadığını Nasıl Anlarım?

Florür, diş çürümesini önlemeye yardımcı olan en iyi yöntemlerden biridir. Doğal olarak oluşan bir mineral olan florür, diş minesi ile birleşir ve onu kuvvetlendirir. Düzgün diş gelişimi için, birçok belediyenin su şebekesine doğru miktarda florür ilave edilir. Suyunuzun florür içerip içermediğini ve ne kadar florür içerdiğini yerel su idarenizden öğrenebilirsiniz. Su şebekeniz, hiç (ya da yeterli miktarda) florür içermezse, çocuk doktorunuz veya diş hekiminiz, florürlü diş macununa ek olarak, florür tabletleri veya gargara kullanımını önerebilir.

Çocuğumun Ağız Sağlığı İçin Beslenme Ne Kadar Önemlidir?

Güçlü, çürüğe karşı dirençli dişlerin oluşumu için, çocuğunuzun dengeli beslenmesi gerekir. Tüm vitamin ve mineral çeşitlerine ek olarak , çocuğunuzun beslenmesi çok miktarda kalsiyum, fosfor ve uygun seviyelerde florür içermelidir. Florür, çocuğunuzun diş çürüğüne karşı en büyük koruyucusu iken, sık sık abur cunur yenilmesi ise en büyük düşmanı olabilir. Kurabiyeler, şekerlemeler, kurutulmuş meyve, alkolsüz içecekler, tuzlu krakerler ve patates cipsleri gibi birçok gıda ve çerezde bulunan şekerler ve nişastalar, dişlerdeki plak ile birleşir ve asit oluştururlar. Bu asitler, diş minesine saldırır ve çürüklere neden olabilirler.

 Çocuğum Dişini Kırarsa veya Dişi Yerinden Fırlarsa Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzun ağzında herhangi bir yaralanma olduğunda, hemen diş hekiminiz ile temasa geçmelisiniz. Diş hekimi, etkilenen alanı muayene edecek ve uygun olan tedaviyi belirleyecektir. Çocuğunuz kırılmış veya çatlamış bir dişten dolayı acı çekiyorsa, hemen diş hekimine gitmelisiniz. Gidene kadar, çocuğunuza reçetesiz bir ağrı kesici vermek isteyebilirsiniz. Mümkünse, kırılan diş parçasını saklayın ve bunu diş hekimine götürün. Eğer diş tamamen ağızdan çıkmışsa dişi en kısa zamanda diş hekimine götürün. Dişi mümkün olduğu kadar az elleyin – dişi silmeyin veya başka şekilde temizlemeyin. Diş hekimine gidene kadar, dişi su veya süt içinde saklayınız. Dişin çocuğunuzun ağzına tekrar yerleştirilmesi mümkün olabilir. Bu işlem, reimplantasyon olarak adlandırılır. Çocuk diş doktorumuz Pedodontist Sevil Akgül web sitesinde daha detaylı olarak bütün süreci inceleyebilir dilerseniz doktorumuza ulaşabilirsiniz, sitemiz üzerinden online randevu oluşturabilirsiniz. Gelin çocuğunuzun diş çıkarma sürecini birlikte takip edelim. Çocuklarda diş temizliği ile diş çürüklerinin önüne erken yaşta geçebilirsiniz.
İlgili Mesajlar